Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-08-05 15:40:47
Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu
Objawy przeziębienia, takie jak kaszel, katar, ból głowy i gardła, wpływają nie tylko na Twoje ciało, ale również samopoczucie. To zupełnie naturalne, że gdy coś dolega Twojemu organizmowi, czujesz rozdrażnienie, ogólne rozbicie, osłabienie czy brak koncentracji. Dostępne w aptekach leki, np. przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe, pozwolą Ci złagodzić objawy choroby - co jednak zrobić, aby poczuć się lepiej również “na duchu”? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie olejki eteryczne, które wykazują pozytywny wpływ na ciało i umysł.
Przeziębienie to często występująca dolegliwość, na którą składa się wiele objawów wynikających z zapalenia błony śluzowej nosa, gardła czy zatok. Praktycznie każdy z nas jej doświadczył, a niektórzy nawet kilka razy do roku borykają się z uporczywym katarem, kaszlem i osłabieniem. Przebieg zwykle jest łagodny, jednak dolegliwości bywają uporczywe, a nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, aby z powodu przeziębienia po prostu położyć się do łóżka i wypoczywać, aż do ustąpienia choroby.
Aby złagodzić nieco objawy, warto sięgnąć po skuteczne, naturalne metody. Jedną z nich są olejki eteryczne stosowane do nacierania ciała. W czym tkwi tajemnica ich skuteczności? Wiele olejków wykazuje działanie rozkurczowe, rozgrzewające, łagodzące dolegliwości bólowe. Dodatkowo aromatyczna woń wpływa pozytywnie na nastrój - uspokaja, orzeźwia, poprawia koncentrację, niweluje stres.
Istnieje całe spektrum ziołowych olejków, które wykazują korzystne działanie na przeciążony organizm. Na uwagę zasługuje przede wszystkim olejek cynamonowy stosowany zewnętrznie, który znacznie łagodzi objawy przeziębienia[1]. Działa rozgrzewająco i łagodząco. Jego odświeżający, przyjemny aromat, przywraca dobry nastrój, co również ma niebagatelne znaczenie w przebiegu choroby. Znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, delikatnie przeciwbólowych i wzmacniających organizm, dlatego też stanowi jeden z najlepszych środków wspomagających leczenie przeziębienia[2].
Olejki cytronelowy i cytrynowy wyróżniają się charakterystycznym, orzeźwiającym aromatem, dlatego też działają delikatnie pobudzająco. Sprawdzają się w przypadku łagodzenia bólu mięśni, który niekiedy pojawia się przy przeziębieniu, częściej przy grypie. Olejek cytronelowy bardzo dobrze sprawdza się jako pomocniczy środek do uśmierzania bólu głowy.
Olejek goździkowy przynosi ulgę w bólach głowy. Stosowany jest też w celu uzyskania efektu rozgrzewającego. W zależności od występujących dolegliwości można nim nacierać czoło, skroń i szyję, lub klatkę piersiową i plecy. Ukojenie osłabionemu chorobą organizmowi przyniesie też olejek lawendowy, który wykazuje właściwości uspokajające i redukuje napięcie mięśniowe. Pomaga również w przypadku problemów z zaśnięciem.
Przy przeziębieniu najlepiej stosować olejki do nacierania ciała podczas rozgrzewającego masażu pleców, karku, klatki piersiowej, stóp. W przypadku bólu głowy nacieramy czoło, skronie i kark.
Chociaż wiele wymienionych olejków wykazuje podobne działanie, to jednak najlepsze efekty można osiągnąć poprzez zmieszanie ich ze sobą. Taka mieszanina naturalnych ekstraktów w wyniku wzajemnego wspomagania wykazuje najlepsze działanie pomocnicze przy zwalczaniu dokuczliwych objawów[3].
[1] Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, D. Sztaba, [Materiały źródłowe]
[2] Prozdrowotne właściwości cynamonu, K. Kaławaj, M.K. Lemieszek, [Materiały źródłowe]
[3] Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego, M. Kucharska, J. A. Szymańska, W. Wesołowski, E. Bruchajzer, B. Frydrych, [Materiały źródłowe]
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.